MTBSlovenia.net

Prašne poti za kolesarje

english

pregled tur

navodila

slike

 

kako?

MTB leksikon

 

tujina

povezave

 

kontakt

kazalo

domov

 

Sardinija

   

 

5. Vetrnice

Po tem kratkem uvodnem dopoldanskem kolesarjenju po zahodni obali severne Sardinije, sva se s severa odpravila proti dobrih 300 km oddaljenemu jugu, kjer so naju čakale načrtovane ture. Še isti dan sva želela izvesti krajšo turo na 812 m visok hrib Monte Arci, ki leži vzhodno od mesta Oristano. Vendar nama je avto zamešal časovni plan. Sredi neskončne ravnine, malo izven Sassarija, sva v najhujši vročini snemala obe prednji kolesi in preverjala zavore, ki so med vožnjo neobičajno zelo glasno tulile. Kriva je bila desna zavora, v katero je očitno zašel majhen kamenček. Ker je bilo desno kolo primerno segreto za peko jajc na oko, nama ni preostalo nič drugega kot da čakava...

 

Monte Archi sva videla že na daleč, saj je kar precejšnja vzpetina sredi ravnine okrog Oristana. Toda izhodišče ture - cerkvico S. Maria Zaurbara - pa ni bilo tako lahko najti, kar gre pripisati najini slabi italijanščini ter starosti vodnika Sole, Sale, Salita, saj so ceste v tem času dobile kar nekaj mladih. Tako sva na koncu namesto od petih pričela poganjati pedala šele ob debeli sedmi uri zvečer. Seveda naju je tema ujela preden sva se lahko spustila po obetavnem singletracku na drugo stran grebena. Tako sva se ob temno rdečem soncu, ki se je utapljalo na obzorju, vrnila po isti precej razrukani poti v dolino. Nižje v gozdu je bila že prava tema in spust je bil bolj loterija kot kaj drugega. Seveda je bilo prepozno, da bi iskala kakšen avtocamp, ki so na Sardiniji večinoma na obali. Zato sva postavila šotor kar ob kamniti ograji zapuščene prej omenjene cerkvice, ki pa v bistvu niti ni bila tako zelo zapuščena, saj je bil nedaleč stran izvir nekakšne zdravilne vode in čez dan se je kar prašilo od avtov, ki so odhajali s prtljažniki polnimi plastenk. Na Sardiniji je očitno veliko zdravilnih izvirov, saj sva jih kasneje videla še kar nekaj. Seveda sva pomislila, da mogoče vodovodna voda le ni pitna... Vendar je pitna. Preverjeno!

 

Že pri kuhanju večerje sva opazila, da naletava lahni vetrič, ki je počasi, a vztrajno jačal. Na začetku sva še uspela nekako zadremati, potem pa nama sunki vetra, ki so postajali čedalje močnejši, niso dali miru. Ob dveh zjutraj je najin iglu pokleknil pred mogočnim vetrom. Zbala sva se, da bodo počile palice, zato sva se enoglasno odločila za selitev v avto. Rečeno, storjeno. Ob treh zjutraj sem že z nogami objemal volan in se na vso moč trudil zaspati. Sedaj nama je bilo jasno, zakaj so po vsem grebenu Monte Arcija postavljene vetrnice za pridobivanje elektrike in zakaj je Sardinija priljubljen spomladanski cilj windsurferjev.

 

Zjutraj veter še kar ni hotel pojenjati, zato sva se kar brez zajtrka odpeljala stran od vznožja te vetrne gore in se odpravila na ravninsko cross country turo po višinskem močvirju na planoti 555 m nad morjem. Giara, kakor se zaščiteno območje imenuje, je sestavljena iz bazalta in peščenjaka pod njim ter obsega 50 kvadratnih kilometrov. Giara postreže poleg izrednega off-road-a po neštetih single trackih in kolovozih tudi z izrednim divjim naravnim okoljem - od presihajočih jezer, močvirne vegetacije pa do divjih konj in zapuščenih pastirskih stanov. Na Sardiniji sicer še vidiš kakšnega pastirja s palico, vendar se večina pastirjev vozi v kakšni pandici (Fiat Panda), ko proti večeru priganja svoje živali nazaj v stajo in za volanom mirno prebira časopis.

 

Na Sardiniji se vse živali prosto pasejo čez dan, od konjev, oslov, krav, koz in ovc, pa tudi prašički se vsi prosto sprehajajo in mulijo travo. Nekateri prašički imajo črno skodrano dlako in so zelo poskočni in nagajivi. Sem ter tja vidiš tudi pastirske pse, ki vneto čuvajo svojo čredo. Po nekaj turah sva ugotovila, da naju predvsem krave zelo budno opazujejo, ko kolesariva mimo njih. Opazila sva, da se za avtomobile sploh ne zmenijo, naju pa zagledajo že od daleč in strmijo v naju dokler ne izgineva. Včasih se nama je zdelo, da naju gledajo kot dva marsovca, ki sta se od bog ve kje vzela, še posebej, če sva pridivjala iz kakšnega singletracka. Najbrž še niso videle prav veliko kolesarjev.

 

Na Sardiniji pa je tudi kar nekaj divjadi - jeleni, srne, mufloni, divje mačke, perjad, zajci... Velikokrat sva slišala strele divjih lovcev, še večkrat pa videla raznobarvne tulce od nabojev, pa čeprav so ob kolovozih in makadamskih cestah na mnogo drevesih table, ki lov prepovedujejo - "Divieto di Caccia". Skoraj vsaka taka tabla pa je večkrat prestreljena.

 

Vegetacija na Sardiniji je zelo raznolika. V večini je makija, ki se prepleta s prostranimi pašniki. Določeni predeli so poraščeni s kaktusi, drugi pa z oleandri, ki rastejo divje. Na Sardiniji rastejo različne vrste hrastov, plutovcev , oljk... V predelu z najvišjimi vrhovi - Gennargentu - pa je vegetacija spet popolnoma drugačna. Tudi vrsta in barve kamnin ter zemlje se razlikujejo od predela do predela.

 

Kakor večinoma po Sardiniji, so tudi na Giari single tracki v glavnem poti, ki so jih shodile živali in so vsekakor veliko bolj grobe in zahtevne za vožnjo kot npr. single tracki v Sloveniji, katere so shodili pešci. Vendar je ravno to tisto, ki privlači kot magnet, zaradi katerega se takšna odprava splača

 

 

   

Po višinski planoti Giara

 

1. Uvod

2. Kako, kaj in zakaj?

3. Roberto

4. Kača

5. Vetrnice

6. Sedem bratov

7. Codula di Sisine

8. Na svidenje

9. Sardinija INFO

 

Po kanjonu Cala di Sisine

 

 

 

 

 

 

na vrh | domovkazalo

english 


11. junij 2004 

Copyright © Marjan Tkavc